10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - artykuły spożywcze

Jak oszczędzać dodatkowe co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie? Przedstawiamy pierwszą porcję praktycznych porad dotyczących tego, jak oszczędzać w prosty sposób! Jeśli będzie dla Was interesująca – przygotujemy też kolejny odcinek :)


Przejrzyj swoje zakupy spożywcze

To najbardziej podstawowa porada - sprawdź, jakie kupujesz artykuły spożywcze, np. zachowując paragony z kilku kolejnych wizyt w sklepie. Może okaże się, że np. kupujesz przekąski lub napoje gazowane, których właściwie nie potrzebujesz? A może skład niektórych produktów jest taki sam, nawet jeśli nie kupujesz produktów znanych marek ale tzw. marek własnych sklepów?

Zrezygnuj z butelkowanej wody

Ten punkt wpisuje się w ten powyżej ale jest bardzo powszechny. Zamiast kupowania plastikowej butelkowanej wody możesz kupić porządną butelkę wielokrotnego użytku, a wlewać do niej po prostu przefiltrowaną wodę z kranu. Nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale i środowisko.

Artykuły spożywcze kupuj rzadziej ale w lepszej cenie

Z reguły zakupy w małych osiedlowych sklepach „tuż za rogiem” są droższe niż w marketach. Zamiast kupować często niewielkie ilości artykułów w sklepach osiedlowych, może warto kupować je rzadziej, w większych ilościach, ale w marketach?

Kupuj tylko tyle, ile faktycznie wykorzystasz

Chyba nikt z nas nie lubi wyrzucać jedzenia, któremu skończył się termin ważności? Oprócz tego, że jest to marnotrawstwo, to w dodatku cierpią na tym nasze portfele. Zwracaj uwagę szczególnie na artykuły z krótkim terminem ważności, jak np. warzywa, owoce, czy nabiał. Jeśli nie masz szans zjeść 5kg jabłek - zwyczajnie kup mniej.

Rób zapasy artykułów z długim terminem…

W kontrze do punktu powyżej - dla artykułów z długim terminem ważności jak np. makaron, mąki, czy cukier - warto robić zapasy. Oczywiście tylko jeśli trafisz na odpowiednią promocję. Dzięki takiemu „hurtowemu” zakupowi możesz oszczędzić po kilka złotych za dany artykuł.

…i przeglądaj zapasy

Finalnie, nawet jeśli kupujesz artykuły z długim terminem ważności, to kiedyś przecież on nastąpi. Dlatego przeglądaj zapasy jedzenia - wystarczy nawet raz w tygodniu, np. co sobotę. A gdy zobaczysz, że zostało już tylko kilka dni na użycie danego produktu, po prostu go wykorzystaj.

Przygotowuj posiłki samodzielnie

Oczywiście nie zawsze, najczęściej jednak samodzielne przygotowanie posiłku jest tańsze niż jedzenie „na mieście”. W dodatku jeden posiłek możesz przygotować raz na kilka dni, dzięki czemu oszczędzisz też czas. Ewentualnie możesz po prostu przygotowywać kanapki do pracy - to kilka minut dziennie, które przynosi realne oszczędności.

Przygotowuj samodzielnie również produkty spożywcze

Krokiem dalej jest przygotowywanie również samych produktów spożywczych. Pieczenie chleba, czy przygotowywanie szynki lub kiszenie ogórków może być nie tylko tańsze, ale też zwyczajnie relaksujące i smaczne. I najczęściej wcale nie wymaga jakiejś ekstra inwestycji.

Kupuj (również) przez internet

Sprawdź samodzielnie ceny produktów w Internecie. Szczególnie jeśli masz zamiar zrobić większe zapasy - może lepiej kupić je w sieci? W ten sposób możesz oszczędzić nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas. Tym bardziej, że kupując za większe kwoty najczęściej dostawa będzie i tak darmowa.

Kupuj z listą zakupów

Na koniec kluczowe. Łatwiej jest kupować oszczędnie, jeśli robisz zakupy zgodnie z ustaloną wcześniej listą. Dzięki temu uodpornisz się na kupowanie wszystkiego, co wpadnie Ci w oczy. 


Zobacz inne artykuły z kategorii - Budżet domowy - które mogą cię zainteresować