Sprytne zarządzanie pensją – subkonta, przelewy cykliczne i złota zasada

Otrzymywana co miesiąc pensja to podstawowe narzędzie finansów osobistych. Przeczytaj, jak najlepiej nią zarządzać i sukcesywnie budować swoje oszczędności.

Najważniejszy problem z oszczędzaniem pieniędzy

Jeśli Twoja pensja wpływa na to samo konto, z którego realizujesz wszystkie wydatki, to trudno będzie Ci kontrolować, na co realnie wydajesz pieniądze. Przede wszystkim jednak trudno będzie Ci odłożyć większą kwotę pieniędzy. Zamiast tego – zawsze pod koniec miesiąca będziesz odczuwać niepewność, jak wiele z pensji ci pozostało.

Jak więc oszczędzać w łatwiejszy sposób, a jednocześnie cieszyć się finansowym spokojem? Odpowiedź jest prosta – jak tylko otrzymasz pensję, najpierw płać sobie!

Kluczowe narzędzia: subkonta i przelewy automatyczne

Płacenie sobie oznacza bardzo prostą rzecz – jeśli np. pensję otrzymujesz 1-go dnia każdego miesiąca, to już 2-go prześlij część tej kwoty na subkonto oszczędnościowe. Zamiast czekać do końca miesiąca, zrób to od razu, a przekonasz się że dzięki temu Twoje oszczędności będą rosły bez zakłóceń.

Jak jednak robić to systematycznie? Odpowiedź też jest prosta – wykorzystać przelewy automatyczne. Na stronie swojego banku, aplikacji mobilnej, czy po prostu w oddziale – uda Ci się ustawić przelewy, które w ogóle bez Twojego udziału będą uruchamiały się co miesiąc. Wystarczy, że raz określisz kwotę przelewu, termin oraz cykliczność. 

A żeby jeszcze bardziej zmotywować się do oszczędzania, możesz ustalić na co przeznaczysz dane oszczędności. Oczywiście tych celów może być więcej niż jeden. Najłatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie.

Przykład z życia

Przyjmijmy, że pracownik o imieniu Adam co miesiąc otrzymuje „na rękę” 3 500 zł. Dla ułatwienia załóżmy też, że jest to stała kwota, bez żadnych dodatkowych premii czy nagród.

Adam wspólnie z żoną zadecydowali, że chcą odkładać pewną kwotę co miesiąc, na dorosły start swojego syna, przede wszystkim na jego studia. Policzyli, że jeśli w ciągu 8 lat będą odkładać po 200 zł to za 8 lat ta kwota urośnie aż do 20 tys. złotych. Doszli do wniosku, że będzie to bardzo dobre zabezpieczenie na start dla syna – np. na opłacenie akademika.

Postanowili też, że nie tylko oszczędzaniem żyje człowiek, a ponieważ bardzo lubią wspólne wycieczki po Polsce, to chcieliby wyjeżdżać co wakacje, nie martwiąc się czy będzie ich na to stać. Postanawiają odkładać na te wyjazdy po 400 zł miesięcznie, a więc w ciągu roku – prawie 5 000 zł. Doszli do wniosku, że za taką kwotę będą mogli całą rodziną jeździć na wakacje w ukochane Mazury.

Żeby zwiększyć swoją szansę na sukces, tworzą specjalne subkonta oraz ustawiają przelewy cykliczne. To proste – pensja pojawia się zawsze na początku miesiąca. Przelewy ustawiają tak, że 5 dnia każdego miesiąca z ich konta głównego 200 zł przelewane jest na subkonto „Na studia”, a 400 zł – na subkonto „Wakacje”.

Realnie więc co miesiąc na rękę dostają mniej do dyspozycji – zamiast 3 500 zł dostają 2 900 zł. Ale z drugiej strony dzięki przelewom mają spokój – zarówno o studia syna, jak i o wakacje. A finalnie i tak aż tak mocno nie odczuwają tej zmniejszonej pensji – okazuje się, że ta mniejsza kwota też im wystarcza biorąc pod uwagę dodatkowy dochód żony Adama.

Złota zasada

Jaka więc ułatwić sobie życie dzięki pensji? Bardzo prosto – zanim wydasz swoje pieniądze z pensji, najpierw przelej część z nich na to, co dla Ciebie ważne. I pamiętaj - jeśli wykorzystasz do tego subkonta i przelewy cykliczne, okaże się że to co dla Ciebie ważne osiągniesz jeszcze łatwiej! Dzięki temu pensja nie będzie dla Ciebie tylko przelewem, ale najbardziej podstawowym narzędziem do zarządzania swoimi finansami.


Zobacz inne artykuły z kategorii - Budżet domowy - które mogą cię zainteresować