Czy jest sposób na to, żeby za jednym razem uporządkować swoje finanse, zmniejszyć raty kredytu, a jednocześnie zyskać finansowy oddech?
Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy zrozumieć, czym jest kredyt konsolidacyjny.
Zanim jednak lepiej poznamy ten typ kredytu, zacznijmy od historii.
Historia pewnego małżeństwa
Adam jest pracownikiem zakładu przemysłowego w Chorzowie. Wspólnie z żoną Asią mają kredyt zaciągnięty rok temu na kilkuletni samochód oraz zostało im jeszcze kilka rat do spłaty pożyczki, którą wzięli, gdy wprowadzali się do nowego mieszkania.
Adam twierdzi, że zarabia nieźle - nie narzeka. Co prawda nie mają z żoną dużych oszczędności ale, mimo dwóch spłacanych pożyczek, stać ich na to, żeby z dwójką dzieci raz w roku wyjechać na długie wakacje. Na co dzień też nie rezygnują z wielu przyjemności - najbardziej lubią wspólne wyjścia do okolicznych restauracji.
Do tej pory małżeństwo dawało radę, jednak pojawił się problem - okazało się, że samochód który Adam oddał do cyklicznego przeglądu ma wadę fabryczną silnika. Według zaufanego mechanika jeśli samochodu nie naprawi się natychmiast, to po pół roku jazdy trzeba będzie wymienić cały silnik - a to już mały majątek.
I tu pojawia się problem. Bez większych oszczędności i przy dwóch zaciągniętych pożyczkach małżeństwo nie chce brać na siebie kolejnego kredytu. Czy jest jednak inna możliwość?
Okazuje się, że tak – jest nią kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu małżeństwo osiąga trzy korzyści jednocześnie:
- Zamiast brać trzeci kredyt, dwa obecne zamieniają w jeden - teraz jest im łatwiej nim zarządzać.
- Nie chcą rezygnować ze swojego stylu życia, dlatego zamiast za bardzo zaciskać pasa - po prostu wydłużają spłatę rat, ale dzięki temu zmniejszają ich miesięczną wysokość.
- Przy okazji okazuje się, że w ramach kredytu konsolidacyjnego mogą wziąć dodatkową kwotę – przeznaczają ją w większości na szybką naprawę samochodu.
Czym więc jest kredyt konsolidacyjny? W prostych słowach – jest to kredyt z określonym celem - a jest nim spłata dotychczasowych zobowiązań. Innymi słowy - jest to kredyt który można wykorzystać na spłatę innych kredytów, a więc kilka kredytów zastąpić jednym. Łączyć można m. in. kredyty gotówkowe, ratalne, mieszkaniowe, ratalne, czy limity kart kredytowych.
Dzięki wykorzystaniu kredytu konsolidacyjnego można osiągnąć kilka korzyści, podobnych do tych opisanych w powyższej historii:
- Łatwiejsze zarządzanie swoimi kredytami (jeden zamiast wielu)
- Możliwość zmniejszenia miesięcznej raty
- Lepsze dostosowanie zadłużenia do swojego stylu życia
Kredyt konsolidacyjny może być więc dobrą opcją do rozważenia dla osób już zadłużonych, które chcą zyskać większy finansowy komfort.
Na co zwracać uwagę decydując się na kredyt konsolidacyjny?
Przy decydowaniu się na kredyt konsolidacyjny, najważniejsze są trzy poniższe kroki.
Po pierwsze – najpierw zrób rachunek, Twojego obecnego zadłużenia. Ile i jakich spłacasz kredytów? Ile jeszcze pozostało do spłaty? Jak wysokie jest oprocentowanie? Jaka jest suma Twoich miesięcznych rat?
Po drugie – ustal, na czym właściwie ci zależy. Częstym powodem konsolidacji jest chęć zmniejszenia miesięcznego obciążenia ratami ale może coś innego jest dla Ciebie ważne? Może wręcz przeciwnie – jesteś gotów na większe raty, ale dzięki temu chcesz zmniejszyć ich liczbę? A może ważniejsze jest dla Ciebie, żeby otrzymać dodatkową, większą kwotę kredytu?
Wreszcie po trzecie – przeanalizuj oferty. W tej analizie kluczowe jest sprawdzenie dwóch rzeczy – a więc wysokości miesięcznej raty oraz okresu spłaty. Jeśli oba te parametry będą dla Ciebie bardziej komfortowe niż obecne zadłużenie - kredyt konsolidacyjny może być dobrym rozwiązaniem.