5 sytuacji, w których warto skorzystać z pożyczki

Finansowanie zakupów pożyczką nie zawsze jest najlepszym wyjściem, jednak często zdarzają się sytuacje, w których to najrozsądniejszy wybór. Oczywiście finalnie tym lepszy, im z lepszej oferty pożyczkowej możesz skorzystać.

Niespodziewany wydatek i potrzebna większa kwota

Pierwszą, najczęstszą sytuacją, w której Polacy korzystają z pożyczki są niespodziewane wydatki. Popsuty samochód, pralka do wymiany, czy nieplanowane wydatki na leczenie - komu z nas nie zdarzyła się chociaż jedna podobna sytuacja?

Pożyczka jest potrzebna szczególnie, jeśli taki wydatek to kwota większa niż to, co mamy na koncie. Albo też, gdy nie chcemy ruszać oszczędności, które mamy zgromadzone np. na lokacie lub funduszu inwestycyjnym. W obu sytuacjach, jeśli mamy zaufane miejsce, w którym szybko i na dobrych warunkach możemy wziąć pożyczkę - to wzmacnia nasz finansowy komfort.

Załatanie dziury w budżecie i krótka spłata

Mniejsze, niezaplanowane wydatki również mogą spowodować, że pod koniec miesiąca może brakować nam „do pierwszego”. Często wystarczy wtedy mała kwota, jednak dostępna od ręki.

Kluczowe jest, żeby w takich wypadkach korzystać z dobrych ofert. Jeśli, żeby załatać dziurę budżetową weźmiesz pożyczkę np. na 1000 zł, a po 2 miesiącach spłacisz całość i dodatkowo jakieś 2-3% (20-30zł) - może to być bardzo dobry wybór. Szczególnie, jeśli potrzebujesz pieniędzy szybko, a nie chcesz pożyczać ich od rodziny lub znajomych.

Zdecydowanie nie warto jednak łatać dziury w domowym budżecie poprzez kredyty na złych warunkach. Jeśli pożyczysz 1000 zł, a po 2 miesiącach będzie trzeba spłacić 1200 zł, nie wzmocni to Twojego finansowego bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – to droga do finansowego uzależnienia i wpadnięcia w „spiralę zadłużenia” - a tego trzeba unikać.


Zakup, który sam w sobie jest oszczędnością

Kolejną sytuacją, kiedy warto rozważyć pożyczkę, jest zakup dla oszczędzenia. Najlepiej tłumaczy je proste hasło - „nie stać mnie na kupienie zbyt tanich butów, bo rozlecą się po kilku miesiącach”. Jak większość z nas już się pewnie przekonała - i to nie tylko kupując buty - czasami warto zapłacić więcej za lepszy produkt, niż mniej za gorszy. W tym drugim wypadku może się okazać, że wydatek trzeba będzie powtórzyć za chwilę raz jeszcze.

Podobną sytuacją jest zakup, który sam w sobie jest oszczędnością ale nie w kontekście trwałości danego produktu, lecz jego promocyjnej ceny. Załóżmy, że razem z drugą połówką chcesz wybrać się na wczasy za granicę, jednak standardowa cena jest dla Ciebie zbyt wysoka. Jeśli jednak znajdziesz wyjątkową ofertę last minute, z ceną o 50% mniejszą niż standardowa, to pożyczka może być dobrą opcją na dofinansowanie takiej podróży. Oczywiście w tym wypadku jest bardzo ważne, żeby ta pożyczka była Ci wypłacona szybko.

Potrzeby i marzenia, które łatwiej sfinansować pożyczką

Dla wielu osób łatwiej wziąć pożyczkę i spłacać ją przez jakiś czas, niż odkładać określoną kwotę każdego miesiąca. To zrozumiałe, ponieważ żeby okładać pieniądze co miesiąc może okazać się, że codzienne, małe wydatki i potrzeby będą pilniejsze - trudno będzie odkładać pełną kwotę. W takim wypadku może okazać się, że marzenie o wyjeździe na wakacje na Kretę nie zostanie zrealizowane, a jednocześnie właściwie nie będzie jasne, na co innego zostały wydane te pieniądze.

Oczywiście wcale nie oznacza to, że oszczędzanie i odkładanie jest nieodpowiednią strategią - wręcz przeciwnie! Warto jednak rozważyć, czy to najlepszy pomysł w danej konkretnej sytuacji.

Spłata pożyczek na lepszych warunkach - kredyt konsolidacyjny

Jeszcze jedna sytuacja, kiedy warto pomyśleć o pożyczce (a właściwie o kredycie) jest wtedy, gdy posiadamy już zadłużenie - np. w bankach lub firmach pożyczkowych. Jeśli okaże się, że to obecne zadłużenie możemy spłacić wcześniej, a jednocześnie wykorzystać do tego lepszą ofertę pożyczkową - finalnie może okazać się, że na całym zabiegu zaoszczędzimy. Także w tym przypadku kluczowa jest oferta, jaką mamy dostępną - musi być lepsza niż ta, na której jesteśmy zadłużeni obecnie.

Kiedy korzystać z pożyczki - w praktyce

Zastanów się, czy nie jesteś teraz w jednej z sytuacji opisanej powyżej? Jeśli tak - kto wie - może najlepszym wyjściem będzie wzięcie pożyczki? Oczywiście najważniejsze, aby była to pożyczka na dobrych, uczciwych warunkach - wtedy będzie ona miała największy sens.

Zobacz inne artykuły z kategorii - Pożyczka - które mogą cię zainteresować