Porównywanie ofert pożyczek - jak do tego podejść?

Jak porównać oferty pożyczek, żeby nie dać się nabrać? Jedno jest pewne – sprawdzenie poziomu RRSO na ulotce, czy w reklamie telewizyjnej – to za mało. Porównując oferty pamiętaj przede wszystkim o jednej, podstawowej zasadzie.

Podstawowa zasada porównywania ofert pożyczkowych

O RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, pisaliśmy już w tym artykule. Jeśli najpierw chcesz dowiedzieć się czym jest RRSO – zacznij tam.

Najważniejsze, że poziom RRSO zmienia się w zależności od tego na jak długo weźmiesz pożyczkę Zasada jest taka, że im dłuższy okres pożyczki – tym mniejsza jest RRSO.

Cały problem porównywania ofert pożyczek polega na tym, że RRSO które widzisz w różnych reklamach, obliczane jest na podstawie różnych okresów pożyczki. Co to znaczy? To, że np. w Banku A RRSO może być obliczona dla pożyczki na 12 miesięcy, a w Banku B – na 24 miesiące.  Właśnie dlatego niższe RRSO w Banku B wcale nie musi oznaczać, że jego oferta jest lepsza od oferty Banku A. 

Zanim zagłębimy się w szczegóły, ustalmy najpierw jedną, podstawową zasadę porównywania ofert pożyczkowych. Jest prosta: porównuj oferty dla takich samych okresów oraz kwot pożyczki. A zamiast samego RRSO, porównuj jeszcze na całkowity koszt pożyczki oraz wysokość miesięcznej raty.

Żeby zrozumieć to w praktyce, spójrzmy na przykład tego, jak w najlepszy sposób porównywać ofert pożyczki.

Najlepszy sposób na porównywanie ofert  pożyczkowych

Chcesz wziąć pożyczkę na 2 lata, na 5000 zł. Wśród kilku  ofert Twoją uwagę zwracają dwie. Oferta Banku A reklamowana jest w wysokości 10,99%, a oferta Banku B 11,46%.

Bank A - RRSO z reklamy - 10,99% 
Bank B - RRSO z reklamy - 11,46%

Wiesz jednak, że nie wystarczy porównywanie samego RRSO pokazywanego w reklamach. Tym bardziej, że zauważasz, że oferta Banku A jest na 1 rok, a nie na 2 lata. Dlatego postanawiasz porównać „jabłka z jabłkami” – a więc porównywanie warunki pożyczek na tę samą kwotę i dokładnie ten sam okres – na 2 lata. 

Okazuje się, że chociaż w reklamie telewizyjnej w ofercie Banku A RRSO jest lepsze, to w rzeczywistości nie wygląda to tak różowo. O tym jak jest naprawdę dowiesz się tylko z indywidualnej oferty przygotowanej dla Ciebie przez banki. Wyniki swojego porównania zapisujesz w prostym zestawieniu:

Bank A (pożyczka na 2 lata)
RRSO - 13,88%
Wysokość raty – 238,11 zł
Całkowity koszt kredytu – 714,43 zł    

Bank B (pożyczka na 2 lata)
RRSO - 11,46%
Wysokość raty – 233,98 zł
Całkowity koszt kredytu – 615,52 zł

Teraz wszystko jest dla Ciebie jasne. Okazało się, że to jednak oferta Banku B jest lepsza! I chociaż wysokość raty miesięcznie w Banku B jest tylko kilka zł mniejsza, to dla całego kredytu daje to aż 100 zł mniejszy całkowity koszt kredytu. Innymi słowy – dodatkowe 100 zł „w kieszeni”. Teraz wiesz już na 100% - wybierasz Bank B!

Porównuj oferty, a nie materiały reklamowe

Najważniejsze w porównywaniu ofert jest to, żeby nie porównywać RRSO z samych materiałów reklamowych. Dlatego żeby skutecznie porównać oferty, najlepiej jeśli chociaż skorzystasz z kalkulatora pożyczki. A jeszcze lepiej – jeśli złożysz realne wnioski o pożyczkę. Najczęściej dopiero wtedy dowiesz się, jaka oferta czeka na Ciebie. 

Pamiętaj o podstawowej zasadzie: porównuj oferty dla takich samych okresów oraz kwot pożyczki. A zamiast samego RRSO, patrz też na całkowity koszt pożyczki i wysokość miesięcznej raty.


Zobacz inne artykuły z kategorii - Pożyczka - które mogą cię zainteresować