Oprocentowanie stałe czy zmienne – jaką ofertę wybrać?

W czasie wzrastających stóp procentowych coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – czy da się przed nimi zabezpieczyć? I czy jest w ogóle szansa, żeby wzrastające stopy procentowe nie odbiły się na kieszeni pożyczkobiorcy?


Zacznijmy od podstaw – o co chodzi ze zmianą stóp procentowych?

Stopa procentowa to inaczej cena, jaka przysługuje pożyczkodawcy za pożyczenie pieniędzy. Albo też, patrząc z drugiej strony – cena, jaką musi zapłacić pożyczkobiorca. W teorii to proste – im wyższa stopa, tym więcej trzeba zapłacić za pożyczenie pieniędzy.

Szczególnym rodzajem stóp procentowych są te ustalane przez Narodowy Bank Polski (NBP), czyli stopy procentowe rynku międzybankowego. To właśnie o tych stopach procentowych mówi się najgłośniej w mediach. Szczególnie wtedy, gdy są podnoszone.

Właśnie zmiana stóp procentowych powoduje reakcje banków, które podwyższają lub obniżają oprocentowanie kredytów i pożyczek. Oznacza to więc, że zmiana stóp procentowych bezpośrednio odbija się na kieszeniach osób pożyczających. Nie dotyczy to jednak wszystkich osób. Dlaczego?


Dwa typy oprocentowania

Zmiana stóp procentowych NBP kończy się podwyżką lub obniżką oprocentowania tylko, jeśli pożyczysz pieniądze ze zmiennym poziomem oprocentowania. Jeśli jednak wybierzesz pożyczkę ze stałym oprocentowaniem, to Twoja rata pozostanie zawsze na takim samym poziomie.

Oczywiście może się przecież okazać, że stopy procentowe NBP zostaną obniżone. W takim wypadku, jeśli np. miesięcznie płacisz ratę pożyczki w wysokości 800 zł, pozostanie ona bez zmian, zamiast zmniejszyć się np. do 790 zł. Z drugiej strony – stałe oprocentowanie daje Ci bezpieczeństwo – dzięki nim rata pozostanie na wysokości 800 zł już do końca spłaty pożyczki.


Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Biorąc pożyczkę zawsze najważniejsze jest porównanie głównych wskaźników – sprawdzenie całkowitych kosztów pożyczki, czy też wysokości miesięcznej raty. Jeśli jednak ważna jest dla Ciebie pewność, że rata Twojej pożyczki nie zmieni się – zdecydowanie rozważ skorzystanie z pożyczki ze stałym oprocentowaniem.

Zobacz inne artykuły z kategorii - Pożyczka - które mogą cię zainteresować